Hiperseksualność (hiperlibidemia)


Istnieje wiele zaburzeń seksualnych, ale najbardziej popularnym ( głównie dzięki filmom) jest hiperseksualizm. W przypadku kobiet zaburzenie to najczęściej jest nazywane nimfomanią, a u mężczyzn satyryzmem. Najprościej można to zdefiniować jako nadmierną, nienasyconą potrzebę aktywności seksualnej. Jak każde uzależnienie, hiperseksualność jest również wyniszczająca i pociągająca za sobą wiele niebezpieczeństw jak np. choroby weneryczne.

hiperseksualność

Objawy występujące u osób cierpiących na hiperseksualność:


Należy zaznaczyć, że nawet jeśli któryż z powyższych objawów występuje, to nie koniecznie znaczy to, że dana osoba cierpi na nimfomanię czy satyryzm. Patrick Carnes przyjął, że u osób uzależnionych występuje przynajmniej jedna z trzech cech: wywołuje wstyd, staje się przyczyną nadużyć i jest ukrywane.

Hiperseksualizm może mieć wiele przyczyn. Z medycznego punktu widzenia może być spowodowany przez:

 

Innymi przyczynami mogą być:

 

Leczenie


Warto zaznaczyć, że zaburzenie to da się wyleczyć. Pierwszym krokiem jaki musi podjąć osoba, dotknięta tym problemem, jest udanie się do seksuologa. Leczenie jest długotrwałe, a głównym jego celem jest odzyskanie kontroli nad swoim życiem osobistym. Seksuolog po odbyciu wywiadu, rozpoczyna leczenie, które najlepiej połączyć z terapią u psychologa lub psychoterapeuty. W poważniejszych przypadkach lekarz może przepisać leki obniżające popęd seksualny, antydepresanty i leki przeciwlękowe. Sprawdzoną metodą pomocy osobie uzależnionej od seksu są również grupy wsparcia, których głównym założeniem jest wzajemne wsparcie i pomoc osób o podobnych problemach.