Problemy z orgazmem
Jednym z głównych problemów, z jakimi boryka się większość kobiet, to brak orgazmu. Wiele osób uważa, że kobiecy orgazm to mit, coś co nigdy nie istniało. Tak nie jest. Kobiety są zdolne do przeżywania ograzmu tak samo jak mężczyźni.
Orgazm to doznanie, do którego dochodzi po osiągnięciu pewnego poziomu podniecenia. Każda osoba może go przeżywać w zupełnie inny sposób i może on trwać od kilku sekund do paru minut.
Froud rozróżnił dwa rodzaje orgazmów u kobiety:
- orgazm pochwowy
- orgazm łechtaczkowy
Problemem dla kobiet jest to, że w przeciwieństwie do mężczyzn, muszą się go nauczyć. Badania przeprowadzone przez Williama Mastersa i Virgini Johnson wykazały, że na kobiecy orgazm wpływ ma wiele czynników biologicznych, psychicznych oraz społecznych. Problem może stanowić - wyniesiony z domu rodzinnego - stosunek do sfer intymnych, a także religia.
Metodą pomocną kobiecie w osiągnięciu orgazmu, może być trening mięśnia łonowo-guzicznego zwanego mięśniem Kegla. Mięśnie te współuczestniczą w podtrzymywaniu macicy i kontrolowaniu pęcherza moczowego, ale także wpływają na doznania seksualne. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni na ok. 3 sekundy, po tym czasie dobrze jest zrobić przerwę również 3 sekundową. Czynność należy powtarzać 3 razy dziennie w serii po 10 razy. Po pewnym czasie ilość skurczów można zwiększyć dochodząc do 30 razy.
Anorgazmia
To zaburzenie występowania orgazmu. Może wystąpić zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Objawia się tym, że pomimo odczuwania podniecenia i stymulacji seksualnej, osoba nie może szczytować. Zaburzenie to można leczyć. Lekarz często wysyła w takim przypadku na badanie poziomu hormonów i inne, np. USG. Zalecane jest także wspomniane wyżej ćwiczenie mięśni Kegla, a jeżli wywiad wykaże zaburzenia natury psychicznej, wówczas lekarz skieruje nas do psychoterapeuty.