Antykoncepcja
Czasy, w których seks służył tylko prokreacji już minęły. Jesteśmy w epoce, w której każde z partnerów chce odczuwać przyjemność ze współżycia. Wspólne harce pod pieleszami umacniają związek, jednak aby bezstresowo móc korzystać z cielesnych uciech trzeba się zabezpieczać. Naukowcy opracowali różne metody antykoncepcji i ciągle ją ulepszają. Szacuje się, że skuteczność obecnych środków przekracza 99 procent.
Największy wybór w środkach antykoncepcyjnych mają kobiety i przeważnie to na ich barkach spoczywa ta kwestia. Dobór odpowiedniech sposobu zależy od organizmu każdego z osobna. Inne środki są przeznaczone dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie, a inne środki potrzebuje kobieta, która jest karmiącą matką. W celu najlepszego doboru antykoncepcji niezbędna jest wizyta u specjalisty. Zły dobór może skutkować ubocznymi objawami takimi jak: bóle głowy, nagłe przybranie na masie, bóle podbrzusza. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek obiawów ubocznych należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Antykoncepcja dla kobiet
- Pigułki
- Zastrzyk hormonalny
- Plastry
- Krążek dopochwowy
- Wkładki domaciczne tzw. spirale
- Wkładka z hormonem tzw. mirena
- Hormony w żelu
- Globulki
Antykoncepcja dla mężczyzn
- Prezerwatywa
- Zastrzyk antykoncepcyjny
- Środki plemnikobójcze
- Tabletki antykoncepcyjne
- Wazektomia
Naturalne metody antykoncepcji
Mimo dużego rozwoju nauki w temacie antykoncepcji, wiele osób woli pozostac przy naturalnych metodach antykoncepcji. Niektóre osoby wybierają taki rodzaj ze względów religijnych, inne ze względów zdrowotnych. Jednym ze sposobów jest badanie dni płodnych i niepłodnych kobiety. Pary uprawiają seks tylko wtedy, gdy kobieta nie jajeczkuje. Metoda ta jest skuteczna gdy kobieta ma regularne miesiączki. Wtedy z większym prawdopodobieństwiem można wyznaczyć, kiedy dokładnie będzie przechodzić owulację. Innym sposobem jest stosunek przerywany - wycofanie się partnera tuż przed wytryskiem. Mimo wielu zwolenników ten rodzaj antykoncepcji jest najmniej skuteczny i polecany tylko osobom, dla których pojawienie się dziecka nie będzię problemem.
Wskaźnik Pearla
Jest to wskaźnik, dzięki któremu określana jest skuteczność danego środka antykoncepcyjnego. Gdy wynosi np. 3, oznacza to że 3 kobiety na 100, które stosowały określoną metodę antykoncepcji, zaszły w ciążę. Im niższy wskaźnik tym metoda skuteczniejsza. Wskaźniki dla wybranych metod:
- pigułka hormonalna 0,1-3
- plaster antykoncepcyjny 0,2-0,8
- wkładka domaciczna hormonalna 0-0,6
- wkładka domaciczna niehormonalna 0,2-1,5
- zastrzyk antykoncepcyjny 0-1